IBM-ov SyNapse procesor oponaša ljudski mozak
Umjetna inteligencija je budućnost i to se odavno zna, ali International Business Machines (IBM) otišao je korak dalje i predstavio prvi uređaj koji uspješno oponaša ljudski mozak – procesor TrueNorth.
Riječ je o čipu čiji procesor čini nešto što je dosad neviđeno, a da bi sve bilo perfektno, u IBM-u su se pobrinuli na način da su napravili čip koji se sastoji od 5,4 milijardi tranzistora, milijona neurona koji se mogu programirati, kao i 256 milijona sinapsi koje je moguće programirati. I sve to uz trošak energije od 70 milivata.
Činjenica radi, ljudski mozak sadrži sto milijardi neurona i sto do 150 bilijuna sinapsi. Svejedno, TrueNorth je blizu ljudskog mozga, posebno jer se koristi sa sto posto snage, dok ljudski mozak radi na desetak posto kapaciteta, a ostalo nam je nepoznanica. Upravo zato će TrueNorth obavljati niz funkcija, a IBM se nada da će biti sastavni dio kognitivnog računarstva.
Inače, TrueNorth je nastavak programa SyNapse, pod okriljem IBM-a, za koji se troši šest milijardi dolara godišnje. Cilj tog programa jest razviti kognitivno računalstvo do te mjere da umjetna inteligencija preuzme uslužne djelatnosti i rastereti kompanije, zaposlenike i populaciju u globalu. Trenutno se takva umjetna inteligencija koristi za obavljanje razgovora putem telefona ili računara, “glume” agente i tehničku potporu, a rade 24 sata svih sedam dana u sedmici i govore koliko god treba jezika.
Ne treba spominjati kolika je to prednost pred čovjekom. Samo, problem je što u današnje vrijeme takav razvoj tehnologije ne prati i napredak društva kao takvog pa umjetna inteligencija trenutno ne olakšava živote već otežava – zbog otkaza. Ljudi koje su zamijenili računari nemaju više stari posao i samim time su pred zidom. Viđeno već nebrojeni broj puta u ljudskojistoriji, ali uvijek jedna generacija ispašta, dok sljedeće izvlači korist od tehnološkog razvoja.
IZVOR: ICT Business
Comments
No comment yet.