Google će bolje rangirati stranice koje koriste HTTPS enkripciju
Google će za određivanje rankinga web stranica koristiti HyperText Transfer Protocol Secure (HTTPS – internetski protokol nastao kombinacijom protokola HTTP s protokolom SSL/TLS).
U avgustu 2014. godine Google je objavio da HTTPS postaje jedan od markera koje će pretraživački algoritmi beležeti u korist rangiranja veb-sajtova. Globalno, uticaj je minimalan i odražava se na 1% sajtova, ali takav učinak je privremen. Google planira da proširi uticaj koji HTTPS ostavlja na SERP (engl. search engine results page), odnosno, na stranice rezultata pretrage.
Generalni cilj je učiniti internet sigurnijim i podstaknuti vebmastere da bezbednost shvate kao prioritet. Mnogi ovaj Googleov korak smatraju suvišnim (po pitanju rangiranja, ne i po pitanju sigurnosti), neki drugi ispravnim i korisnim, pa ćemo se mi u ovom tekstu najviše zadržati na osnovama i na pitanju Zašto treba koristiti HTTPS?
Razlog tome jest želja Googlea da što bolje pozicionira sve one web stranice koje koriste HTTPS, ali i da na taj način poboljša sigurnost. Naime, HTTPS omogućava bolju enkripciju podataka i veću kontrolu za svakog administratora stranica, što automatski znači manje šanse da se dogodi neki “upad” i ugrozi sigurnost same stranice, ali i svih koji ju koriste.
Šta je HTTPS?
Hypertext Transfer Protocol Secure ili skraćeno HTTPS. Zapravo, u pitanju je kombinacija dva faktora, HTTP i SSL (engl. Secure Sockets Layer). HTTP je tunel kroz koji podaci prolaze, a SSL je sigurnosni protokol koji štiti te podatke tako što ih enkriptuje.
Zajedno, ova dva protokola enkriptuju sesiju ili protok – razmenu podataka u komunikaciji preko interneta. HTTPS koriste e-mail servisi, privatne mreže, društvene mreže, servisi za transakciju novca preko interneta itd.
No trenutno će ove promjene koristiti svega jedan posto korisnika, ali s vremenom će se to bitno promijeniti zato što će svi uvidjeti prednosti koje se pružaju ukoliko je omogućen HTTPS protokol na stranici.
Za što bolji početak, Google je webmasterima dao nekoliko savjeta:
– odlučite kakav certifikat trebate: pojedinačni, multi-domenu ili wildcard certifikat
– koristite 2048 bitne certifikate
– koristite poznati i provjereni URL
– koristite poznate i provjerene URL protokole za sve domene
– ne koristite robots.txt za blokadu
– dopustite indeksiranje stranica od strane tražilica
Također, Google preporuča korištenje SSLlabs.com kako bi se provjerila SSL konfiguracija i stupanj zaštite vaše stranice i Is TLS Fast Yet alata za provjeru performansi stranice.
Ukoliko uz sve što Google tvrdi postoji nepovjerenje prema TLS enkripciji koju koristi HTTPS, ne bi trebali biti. Naime, iz Googlea tvrde da HTTPS ne utječe bitno na rad procesora ili same mreže. Točnije, opterećuje rad procesora za jedan posto, a rad mreže za dva posto.
Ali ono što će biti najveći problem jest da certifikati i korištenje ovog internetskog protokola neće biti besplatno. Naravno, to će mnoge odvratiti od cijele priče već u startu. Zato Google i cilja na najveće tvrtke, baš kao i po pitanju uklanjanja “lažnih” klikova iz Analyticsa.
Zašto je Google HTTPS označio bitnim za rangiranje?
Jednu stvar treba razumeti: Kada korisnik ukuca pojam za pretraživanje, Google ima za cilj da mu na prvom mestu ponudi relevantan rezultat koji se istovremeno nalazi i na sigurnoj lokaciji (sajtu). Na taj način, Google pruža kvalitetnu uslugu svim svojim korisnicima.
Google insistira na sigurnosti. Čak je sa ciljem da podstakne druge vebmastere, priredio blago unapređenje u rangiranju svih sajtova koji su prešli na HTTPS.
Na internetu se piše o tome da je Google, pošto je već u poslu sa domenima, neće uraditi ništa čudno ako uđe i u posao sa prodajom SSL sertifikata. Naravno, njihovo je pravo da imaju planove i rade na unapređenju svog posla, a ono što nas treba da interesuje je realni i opipljivi boljitak koji se dobija korišćenjem ovakvih protokola bilo da Google zarađuje od prodaje ovih sertifikata ili ne.
Šta je potrebno da biste koristili SSL sertifikate?
Najpre morate pitati hosting provajdera da li podržava postavljanje SSL serfitikata na domenima. Nakon toga, potrebno je da kupite SSL sertifikat pa je dobro da znate koje vrste sertifikata postoje.
Osnovne tri vrste SSL sertifikata su:
- Single certificate (za jedan domen)
- Multi-domain (za poddomene)
- Wildcard (za dinamičke poddomene)
Pre kupovine obavezno razmotrite koji sertifikat vam je potreban da biste zadovoljili zahteve. Ukoliko niste sigurni, kontaktirajte Adriahost podršku za korisnike i oni će vam pomoći da odaberete najbolje rešenje.
Odlično je znati da Google sugeriše korišćenje 2048-bitni ključ sertifikata koji pruža visok nivo sigurnosti.
Naš hosting pruža uslugu instalacije SSL-a uz zakupljeni sertifikat. Međutim, ako koristite WordPress i želite da sami uradite instalaciju i podešavanje obevezno koristite uputstvo koje je nastalo spojem iskustva, prakse i znanja naše tehničke podrške.
Ko treba da počne sa korišćenjem SSL sertifikata?
Jasno je zašto je sigurnost bitna za internet prodavnice, društvene mreže i veb-usluge koje u svoj opis poslovanja imaju i transakciju novca. Osnovno za njihovo poslovanje je održavanje sigurne razmene podataka, ali šta je sa drugim veb-sajtovima?
Bilo da vodite blog, poslovni veb-sajt, internet prodavnicu ili društvenu mrežu treba iskoristiti sve pogodnosti koje HTTPS pruža. Ne zna se kada će Google ponovo ažurirati svoje algoritme i pojačati uticaj koji ostavljaju ovi sertifikati. Ukoliko se to desi, vaša konkurencija lako može doći u prednost samo zato što koristi SSL sertifikat, a vi ne.
Pored toga, korišćenjem SSL-a podaci se enkriptuju pri svakoj prijavi na veb-sajt. Sprečava se scenario man-in-the-middle i smanjuje mogućnost hakovanja na minimum.
Zaključak
Ovako sagledano, od HTTPSa svi imaju koristi. Vlasnici sajtova pružaju bolju, sigurniju uslugu svojim klijentima. Google takođe pruža bolju uslugu svojim korisnicima tako što im servira rezultate koji vode do bezbednih lokacija i ima mogućnost da dodatno zaradi prodajom SSL sertifikata. Međutim, najviše profitiraju krajnji korisnici jer dobijaju kvalitetniju uslugu bez previše dodatnog ulaganja.
Iako ovakvi koraci zahtevaju dodatni budžet koji u početku možda niste planirali, uložiti u bezbednost koja se dodatno isplati omogućavajući bolje rangiranje pred pretraživačima, vredi svaki uloženi dinar.
IZVOR: AdriaHost
Comments
No comment yet.